Skip to main content

Tipy pre optimálne intímne zdravie

Dobrá intímna osobná hygiena je dôležitá, aby ste sa cítili bezstarostne a vyhli sa akýmkoľvek vaginálnym problémom. Dole je uvedených niekoľko tipov pre každodennú intímnu starostlivosť, aby ste si ako žena zaistili optimálne zdravie.

banner
ph_balance_Tips

Používajte vhodné produkty

Keďže vaša intímna oblasť je citlivá, je dôležité zvoliť si na starostlivosť produkty, ktoré obsahujú zložky prispôsobené potrebám ženského tela. Vždy používajte produkty, ktoré sú vytvorené špeciálne na intímnu hygienu, ako sú umývacie emulzie Lactacyd®. Keďže pH vašej intímnej oblasti je kyslejšie ako zvyšok kože, používanie bežného mydla, sprchového gélu a šampónu môže narušiť kyslé prostredie intímnej zóny.

Používajte ruky

Ak pri umývaní používate žinku alebo špongiu, buďte opatrná. V žinkách a špongiách sa môžu v dôsledku ich špongiovej štruktúry hromadiť baktérie a plesne. Ak ich predsa používate, pravidelne ich vymieňajte a perte ich pri vysokej teplote. Je lepšie umývať si intímne partie jednoducho tak, že ich jemne namydlíte rukami.

hands
clean_in_moderation

Umývajte sa s mierou

Vaše telo sa neustále udržiava v rovnováhe a môže reagovať aj na najmenšie zmeny. Nadmerné vystavovanie produktom obsahujúcim mydlo – vrátane peny do kúpeľa – môže viesť k infekciám, suchosti a nepohodliu v intímnej oblasti. Neodporúčajú sa vaginálne sprchy ani žiadna iná forma vnútorného čistenia. Stačí si jednoducho umyť vonkajšiu časť intímnej oblasti, pretože vnútrajšok sa udržiava čistý sám.

Počas menštruácie si pravidelne vymieňajte tampóny a vložky

Krv má zásadité pH, čo môže ovplyvniť prirodzenú kyslosť pošvy. To znamená, že počas menštruácie sa môže rovnováha intímnych partií ľahšie narušiť. Pravidelne si vymieňajte tampón alebo hygienickú vložku a zvoľte si ochranu s najnižšou úrovňou absorpcie, ktorá je však dostatočná pre intenzitu vášho krvácania. Používanie ochrany s nadmernou absorpciou môže spôsobiť trenie alebo suchosť.

Ďalšie informácie nájdete aj v článku o intímnej hygiene počas menštruácie.

Lactacyd_Menstruation
clothes

Umožnite svojmu telu dýchať

Nosenie tesného oblečenia alebo tkanín, ktoré nie sú priedušné – ako je polyester – môže vytvárať teplé a vlhké prostredie spôsobujúce trenie a podráždenie okolia vulvy. Aby ste sa vyhli podráždeniu alebo infekciám, noste voľné, priedušné oblečenie vyrobené z prírodných materiálov, ako je bavlna. Čipkové okraje, syntetické tanga nohavičky a pančuchy môžu tiež spôsobiť trenie a podráždenie.

Pravidelne navštevujte gynekológa

Od veku 18 rokov je potrebné pravidelne navštevovať gynekológa na kontrolu infekcií, abnormalít a rakoviny krčka maternice. Tieto kontroly sú zvyčajne krátke a prakticky bezbolestné.

visit_gynecologist
Suggested Products