Skip to main content

Dospievanie

Ako dospievajúce dievča prechádzaš vo svojom živote obdobím, ktoré je plné zmien, vnútorných aj vonkajších.

teenagers

Zmeny počas dospievania môžu byť trochu stresujúce. Začínajú sa vyvíjať prsia, začína rásť ochlpenie na nohách, pod pazuchami a v oblasti lona. Možno sa tvoria vyrážky a možno nemáš vždy najlepšiu náladu. Tvoje telo začne vytvárať vaginálny výtok a dostaneš prvú menštruáciu. Tieto zmeny môžu spôsobiť, že sa niekedy cítiš neistá, ale to je úplne normálne.
Čítaj ďalej, aby si zistila viac o tom, ako sa vyrovnať so všetkými zmenami spojenými s vývinom tvojho tela.

All_about_periods

Všetko o menštruácii

Prvú menštruáciu dostaneš pravdepodobne vo veku 11 alebo 12 rokov, ale môže prísť kedykoľvek vo veku od 8 do 16 rokov. Takže menštruáciu môžeš po prvý raz dostať skôr alebo neskôr ako väčšina tvojich priateliek. To ťa však určite nemusí trápiť. Kedykoľvek vo veku od 8 do 16 rokov je to úplne normálne. Každá menštruácia trvá zvyčajne tri až päť dní, ale môže trvať aj dlhšie alebo kratšie. Menštruácia nemusí trvať rovnaký počet dní každý mesiac, najmä na začiatku, počas niekoľkých rokov od prvej menštruácie.

Čo sa deje počas menštruačného cyklu?

Cyklus všeobecne trvá približne jeden mesiac (v priemere 28 dní), môže však byť i kratší alebo dlhší. Na začiatku cyklu začína rásť výstelka maternice, takže je teoreticky pripravená na prijatie oplodneného vajíčka. Ak k oplodneniu vajíčka nedôjde, tvoje telo sa tejto zbytočnej výstelky zbaví, čím začína menštruácia. Počas nej sa teda telo zbavuje tejto už zbytočnej vrstvy tkaniva a krvi. Menštruačná krv môže mať rôznu farbu, od mierne ružovej až po tmavo červenú v závislosti od fázy menštruácie. Krvácanie môže byť veľmi slabé s minimálnou stratou krvi alebo veľmi silné. Výtok je zvyčajne silnejší počas prvých dní menštruácie, potom zoslabuje.

menstruation
Lactacyd_Menstruation

Intímna hygiena počas menštruácie

Intímna hygiena je dôležitá pred menštruáciou, počas nej aj po nej. Pomôže ti vyhnúť sa akémukoľvek nepohodliu a takisto zabezpečí, že si nemusíš robiť starosti s nepríjemným zápachom, takže sa budeš cítiť sviežo a pohodlne počas celého dňa. To, na čo sa môžeš spoľahnúť, sú jemné umývacie emulzie Lactacyd®, ktoré boli vyvinuté špeciálne na jemné čistenie a osvieženie intímnej zóny. A keďže majú kyslé pH a obsahujú kyselinu mliečnu, nenarušia prirodzenú úroveň kyslosti tvojho tela, čo je dôležité na udržanie rovnováhy intímnej zóny. To platí aj pre vlhčené obrúsky na intímnu hygienu Lactacyd®. Mimoriadne pohodlné a praktické – môžeš si ich vziať kedykoľvek a kamkoľvek.

Čo je vaginálny výtok?

 

Vaginálny výtok je úplne normálny a má ho každá žena. Telo vytvára tento výtok preto, aby sa pošva udržiavala čistá a vlhká. Ak je vnútrajšok pošvy príliš suchý, môže to viesť k vaginálnym infekciám. Vaginálny výtok ťa pred tým chráni. Normálny výtok je číry, hladký alebo krémový a má mierny zápach. Keď tento výtok objavíš na spodnej bielizni, niekedy môže vyzerať trochu hrudkovito, ale to vôbec neznamená, že máš nejaký problém.

Výtok a menštruačný cyklus

V strede menštruačného cyklu – t. j. asi dva týždne po začiatku poslednej menštruácie – bude tvoje telo pravdepodobne produkovať trochu väčšie množstvo výtoku. Súvisí to s tým, že ovuluješ, to znamená, že bunka vajíčka je zrelá a uvoľňuje sa z jedného z dvoch vaječníkov. V dôsledku toho môže byť vaginálny výtok trochu hustejší. Používanie intímnej umývacej emulzie vhodnej na každodenné používanie – ako je Lactacyd® Femina – ti pomôže zachovať si pocit sviežosti v dňoch, keď máš trochu väčšie množstvo výtoku.

Suggested Products