Skip to main content

Čo môžete urobiť v prípade vaginálnej suchosti?

Vaginálnou suchosťou môže trpieť každá žena bez ohľadu na vek.

vaginal-dryness-product

Môže to viesť k podráždeniu sliznice pošvy alebo vstupu do pošvy a vonkajšej genitálnej oblasti, výsledkom čoho je pocit pálenia, svrbenie alebo bolesť. V tomto článku podrobne rozoberieme príčiny vaginálnej suchosti a zvážime spôsoby, ako toto nepohodlie zmierniť alebo ako mu predchádzať.

ph_balance_Tips

Čo je príčinou vaginálnej suchosti?

Vaginálna suchosť je výsledkom zmien vo výstelke pošvy. Vaginálnu suchosť môžu vyvolať hormonálne zmeny, ako je pokles hladiny estrogénu, ku ktorým dochádza počas menopauzy, v tehotenstve alebo tesne po menštruácii. Vaginálna suchosť môže byť tiež vedľajším účinkom určitých liekov alebo terapií. Tretím dôvodom môžu byť následky chýb v intímnej hygiene. Umývanie intímnej oblasti mydlom, sprchovým gélom alebo šampónom môže narušiť rovnováhu vaginálnej flóry a viesť k pocitu suchosti alebo podráždenia. Preto je vždy dôležité používať na starostlivosť vhodné produkty – napríklad umývacie emulzie Lactacyd® – ktoré rešpektujú kyslé prostredie intímnej zóny.

Pozrite si tiež naše tipy pre dobrú osobnú hygienu.

Vaginálna suchosť počas menopauzy

Hoci sa vaginálna suchosť môže vyskytnúť v ktorejkoľvek etape života, ide o problém, ktorý sa vyskytuje najmä počas menopauzy. Belgická asociácia pre menopauzu uskutočnila prieskum zahŕňajúci vyše 1 300 žien vo veku 45 až 65 rokov a približne 60 všeobecných lekárov a zistila, že vaginálnou suchosťou trpí až 42 % žien. Príčinou suchosti je znížená produkcia estrogénu spolu so zmenami v kyslosti pošvy, čo spoločne vedie k zvýšenému riziku infekcie.

Produkty intímnej starostlivosti so zvlhčujúcimi vlastnosťami sú vytvorené špeciálne pre intímne partie a môžu poskytnúť úľavu – napríklad Lactacyd® Pharma hydratujúci, ktorý je dostupný v lekárni. V prípade závažnej suchosti by ste sa mali obrátiť na svojho praktického lekára.

Vaginal_Dryness_menopause
lubricant

Bolesť pri pohlavnom styku

Vaginálna suchosť nielenže spôsobuje pálenie alebo podráždenie počas každodenných činností, ale môže tiež obmedziť vašu slobodu v intímnejších chvíľach. Bolesť počas milovania v dôsledku vaginálnej suchosti je nepríjemnosť, ktorá postihuje ženy v každom veku, ale častejšia je počas menopauzy, ako sme vysvetlili vyššie. Pri sexuálnom vzrušení pošva viac zvlhne, ale ak nie ste dostatočne vzrušená alebo ak trpíte vaginálnou suchosťou, pohlavný styk môže byť bolestivý. Aj v týchto intímnych chvíľach sa však môžete spoľahnúť na Lactacyd®. Nedávno sme vyvinuli Lactacyd® Pharma Caring Glide*, lubrikačný gél, ktorý simuluje prirodzenú vlhkosť a zmierňuje trenie počas styku. Tento hypoalergénny prípravok na báze vody obsahuje prírodnú kyselinu mliečnu na udržanie rovnováhy vašej vaginálnej flóry.

Prečítajte si tiež článok o sexualite a osobnej hygiene, aby ste zistili, ako si chrániť intímnu zónu pri styku.

Suggested Products