Na každý deň

Vďaka pravidelnej a správnej intímnej hygiene s Lactacydom sa môžete cítiť sviežo a sebaisto aj počas menštruácie. Menštruácia je obdobie, kedy hrozí zvýšené riziko infekcie. Je to preto, že hlien, ktorým je inokedy uzavretý krčok (vchod do maternice), sa počas menštruácie uvoľňuje, aby mohla z maternice odtekať krv. To umožňuje baktériám presúvať sa smerom nahor do maternice a panvovej dutiny.

Zmeny pH v pošve môžu tiež zvýšiť pravdepodobnosť kvasinkovej infekcie.

Zvládnutie základných zásad hygieny počas menštruácie vám pomôže zaručiť, že zostanete zdravá a vyhnete sa infekcii.

Tipy pre zdravie a pocit sviežosti počas menštruácie

Osvedčené postupy:

  • Pravidelne sa umývajte: umývajte sa aspoň raz denne, aby ste svoju intímnu zónu udržali v čistote a predchádzali vzniku zápachu. Umývajte si ruky pred tým aj po tom, ako použijete WC, vymeníte si hygienické potreby alebo si umyjete pošvu.
  • Používajte správny produkt: vždy používajte produkt, ktorý je určený špeciálne na intímnu starostlivosť, pretože sliznica pošvy je citlivejšia než iné časti vášho tela. Pošvu si umývajte zvonka a na intímnu zónu nikdy nepoužívajte bežné mydlo, sprchovací gél alebo šampón, pretože môžu narušiť prirodzenú mikroflóru a kyslosť.
  • Oblečenie: vyhýbajte sa tesnému oblečeniu alebo syntetickým materiálom, ktoré nedýchajú. Tesné oblečenie môže zapríčiniť vznik vyššej vlhkosti a tepla a môže tiež podráždiť pokožku. Pre pocit sucha a sviežosti noste bavlnenú bielizeň a voľnejšie oblečenie.
  • Vložky a tampóny často vymieňajte: dlhšie používanie jednej hygienickej vložky alebo tampónu zvyšuje riziko infekcie. Dlhotrvajúci kontakt s vlhkou hygienickou vložkou môže tiež podráždiť pokožku.
  • Používajte tampóny so správnym stupňom absorpcie: používajte vždy tampón s najnižšou savosťou, aká na vašu menštruáciu stačí, a nikdy nepoužívajte tampón, ak nemáte menštruáciu. Používanie hygienických potrieb s mimoriadne vysokou savosťou môže spôsobiť odretie alebo suchosť.
  • Utierajte sa odpredu dozadu: snažte sa oddeliť utieranie pošvy a konečníka a vždy sa utierajte odpredu dozadu. Znížite tým riziko zanesenia škodlivých análnych baktérií do pošvy, kde môžu vyvolať infekciu.
  • Používajte kondóm: počas menštruácie hrozí ženám pri nechránenom pohlavnom styku zvýšené riziko prenosu ochorení prenášaných krvou, ako je HIV a hepatitída typu B. Príčinou zvýšeného rizika je vyššia koncentrácia vírusov HIV a hepatitídy typu B v krvi oproti ich relatívne nižším koncentráciám v iných telesných tekutinách, napríklad v sperme alebo v pošvových výlučkoch.