Menopauza

Menopauza je označenie prechodného obdobia, kedy postupne ustáva aktivita vaječníkov a žena prestáva byť z reprodukčného hľadiska plodná. S blížiacou sa menopauzou telo produkuje menšie množstvo ženského hormónu estrogénu. K poklesu tvorby estrogénu nedochádza rovnomerne, ale nárazovo. Tieto náhle nárazy môžu vyvolávať príznaky ako návaly tepla, nočné potenie, náladovosť a depresiu. Obdobie prechodu trvá priemerne päť rokov.

Kedy to príde

Pretože každá žena je iná, nedá sa presne povedať, kedy môžete očakávať menopauzu. Väčšina žien si predlžovanie intervalov medzi menštruáciami všimne niečo pred päťdesiatym rokom života alebo krátko po ňom, ale u niektorých k tomu môže dôjsť až niekoľko rokov po šesťdesiatke. Hoci menopauza pred štyridsiatym rokom života nie je extrémne zriedkavá, predsa len je dosť málo bežná, a preto sa považuje za predčasnú. Nech už máte koľkokoľvek rokov, ak si myslíte, že zrejme zažívate prvotné príznaky tejto zmeny, navštívte lekára, ktorý vám pomôže odstrániť prípadné pochybnosti.

Nástup menopauzy môžu ovplyvniť rôzne faktory (vrátane prípadných ochorení). Avšak rovnako ako nástup puberty, aj načasovanie menopauzy je do určitej miery dané geneticky – informácie od vašej matky alebo iných príbuzných žien vám môžu naznačiť, kedy sa máte pripraviť.

Príznaky

Prvým príznakom menopauzy býva predĺženie času, ktorý uplynie medzi menštruáciami. U niektorých žien to bude jediný rozdiel, ktorý si všimnú, pričom menštruácie budú stále nepravidelnejšie až nakoniec celkom ustanú. Iné ženy však môžu pociťovať celý rad rôznych príznakov vrátane náladovosti, bolestí hlavy, búšenia srdca a zvýšenej teploty, potenia sa a spontánnych návalov tepla. Tieto stavy môžu spôsobovať nepohodlie a nepríjemnosti, keď k nim dochádza, ale (našťastie!) sú len dočasné.

Ďalším častým problémom žien je vaginálna suchosť. Až 55 % žien, ktoré prechádzajú menopauzou, trpí v určitej chvíli vaginálnou suchosťou (Menopause and breast cancer: Symptoms, late effects, and their management. Patricia A Ganz. Seminars in Oncology. 2001;28(3):274-283). Je to dôsledok zníženej hladiny estrogénu. Estrogén zabezpečuje primeranú hrúbku a dobrý zdravotný stav výstelky pošvy, ale počas menopauzy a po nej je výstelka pošvy s klesajúcou hladinou estrogénu tenšia, suchšia a náchylnejšia na poškodenie. Ľahšie sa tiež podráždi sexuálnou aktivitou.

Medzi ďalšie dlhodobé účinky patrí inkontinencia, znížená pohlavná túžba a (s postupom času) osteoporóza (znížená hustota kostí). Našťastie existuje mnoho možností liečby týchto príznakov – zmeny vo vašom tele teda nemusia znamenať drastickú zmenu vašich zvyklostí.

Tipy

Menopauze síce nemožno zabrániť, existujú však tipy, ktoré vám pomôžu zmierniť jej príznaky. Napríklad:

 • Vyhýbajte sa konzumácii kofeínu a alkoholu.
 • Nefajčite.
 • Nejedzte pikantné jedlá.
 • Jedzte nízkotučnú stravu s vysokým obsahom vitamínu D a vápnika.
 • Zaraďte do svojho jedálnička potraviny zo sóje.
 • Každý deň cvičte (vrátane precvičovania svalov panvového dna Kegelovými cvikmi).
 • Používajte techniky dýchania.
 • Cvičte jógu, tai-či alebo meditujte, aby ste sa dokázali uvoľniť.
 • Pokračujte v aktívnom pohlavnom živote.
 • Pri pohlavnom styku používajte lubrikačný gél.
 • Vaginálnu suchosť ošetrujte zvlhčujúcou emulziou na umývanie pre ženy.

Je dôležité porozprávať sa o prípadných obavách týkajúcich sa menopauzy so svojím lekárom. Ak v súvislosti s menopauzou prežívate nepohodlie, bolesť alebo citový stres, lekár vám pomôže hľadať riešenie a predpíše vám potrebné lieky alebo liečbu. Niektorým ženám môžu stačiť prírodné riešenia, ak však pociťujete silné príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc. Lekár vám môže predpísať náhradnú hormonálnu liečbu, ktorá doplní znížené hladiny hormónov, predovšetkým estrogénu. Výsledkom je okamžitá úľava od príznakov, ako aj zníženie dlhodobých rizík, napríklad osteoporózy.