Dospievanie

Popri učení, povinnostiach v rodine a snahe nájsť si čas na kamarátov môže byť vyrovnávanie sa so zmenami vo vlastnom tele veľmi stresujúce. Možno sa ti zdá, že nemáš nad vecami žiadnu kontrolu – ale sú veci, o ktorých rozhoduješ ty.

Moje telo

Čím lepšie porozumieš tomu, ako tvoje telo funguje, tým lepšie sa oň dokážeš postarať, a čím viac vieš, tým lepšie dokážeš porozumieť tomu, čo sa ti snaží naznačiť.

V puberte telo pohlavne dozrieva a dochádza v ňom k veľkým zmenám. Začnú ti rásť prsia a objaví sa ochlpenie v intímnych oblastiach. Možno budeš mať vyrážky a niekedy budeš poriadne náladová (uff!). Telo začne vytvárať pošvový výtok a dostaneš prvú menštruáciu.

Pošvový výtok

Pošvový výtok je absolútne normálny. Tvoje telo ho totiž vytvára preto, aby čistil a zvlhčoval pošvu – a je dobre, že to robí. Keby sliznica pošvy zostávala suchá, bola by si náchylnejšia k vaginálnym infekciám (au!). Normálny výtok je priehľadný, hladký alebo krémový a je ho veľmi slabo cítiť.

Ak sa ti niekedy dostane na spodnú bielizeň a je vystavený pôsobeniu vzduchu, môže trochu stvrdnúť, ale neboj sa – aj to je normálne. Viac výtoku sa ti zrejme bude tvoriť uprostred menštruačného cyklu, dva týždne po menštruácii. Vtedy ovuluješ (z vaječníka sa uvoľňuje vajíčko).

Prvá menštruácia

Prvú menštruáciu zrejme dostaneš, keď budeš mať asi 11 alebo 12 rokov, ale môže sa to stať kedykoľvek medzi 8 a 16 rokom. Netráp sa, ak menštruáciu dostaneš neskôr alebo skôr ako tvoje kamarátky – kedykoľvek v uvedenom vekovom rozpätí je to absolútne normálne.

Menštruačný cyklus je čas od prvého dňa jednej menštruácie do prvého dňa nasledujúcej menštruácie. Cyklus je obvykle približne mesačný (priemerne trvá 28 dní, ale môže byť dlhší alebo kratší). To, čo pri menštruácii vychádza, je sliznica maternice, krv a tkanivo, ktoré každý mesiac dorastá počas plodnej fázy cyklu. Menštruačné krvácanie môže byť slabé, silné a čokoľvek medzi tým. Menštruačná krv môže mať v priebehu menštruácie dokonca rôznu farbu, napríklad ružovú alebo až tmavočervenú. Počas prvého dňa alebo dvoch môže byť krvácanie veľmi silné a potom môže slabnúť.

Menštruácia trvá zvyčajne tri až päť dní, ale môže byť aj kratšia alebo dlhšia. Je tiež normálne, ak menštruácia nie je každý mesiac rovnako dlhá, najmä v prvých rokoch po tom, ako ju dostaneš.

Intímna starostlivosť

Možno sa v súvislosti s pošvovým výtokom alebo menštruáciou obávaš nepríjemných pachov, ale dobrá a pravidelná intímna hygiena ti môže dodať pocit čistoty a sebaistoty. Kvôli anatómii našich reprodukčných orgánov máme ako dievčatá zvláštne potreby. Každé dievča môže mať niekedy problémy so zápachom, pošvovým výtokom, svrbením alebo pocitom suchosti. Veď vieš, obtiahnuté džínsy alebo tesná bielizeň môžu vyzerať sexi, ale bránia tiež cirkulácii vzduchu, čo môže spôsobiť odretie alebo podráždenie.

Je dôležité používať produkt, ktorý je určený špeciálne na intímnu starostlivosť. Gél na intímnu hygienu, ako je Lactacyd, šetrne čistí a osviežuje tvoju intímnu zónu. Obsahuje veľmi jemné zložky, neobsahuje mydlo a je obohatený o kyselinu mliečnu.

Kyselina mliečna sa prirodzene tvorí v pošve a udržiava ju v dobrom zdravotnom stave tým, že bráni množeniu škodlivých baktérií. Zároveň pomáha udržiavať zdravú rovnováhu pH, čím vytvára ochranu pred podráždením, svrbením, bolestivými pocitmi a infekciami. Na rozdiel od mydiel a sprchových gélov má Lactacyd vyvážené pH, ktoré zachováva prirodzenú rovnováhu tvojej intímnej zóny.

Intímnu zónu si umývaj aspoň raz denne. Nemusíš sa umývať vo vnútri, pretože pošva sa čistí sama, stačí umyť vonkajšie časti.