Skip to main content

Intímne zdravie od 50+

Menopauza je obdobie prechodu, keď sú vaječníky čoraz menej aktívne a postupne sa stráca schopnosť reprodukcie. Počas tejto etapy života máte tiež špecifické potreby, pokiaľ ide o intímne zdravie.

vaginal-dryness-woman
phases_menopause

Fázy menopauzy

Menopauza sa považuje za proces s tromi fázami:

  1. Perimenopauza označuje obdobie 8 – 10 rokov pred menopauzou, keď vaječníky produkujú stále menej estrogénu.
  2. Menopauza označuje obdobie, keď sa menštruácia zastavila aspoň na jeden rok.
  3. Postmenopauza je etapa života po období, keď ste nemali menštruáciu 12 mesiacov alebo dlhšie.

Príznaky menopauzy

Keď vaše telo vstupuje do menopauzy, postupne vytvára menej ženského hormónu estrogénu. Hladina estrogénu neklesá v priebehu času stabilne, ale vyskytujú sa výkyvy smerom hore a dole. Tieto hormonálne výkyvy môžu viesť k nepohodliu spôsobovanému návalmi tepla, nočným potením, výkyvmi nálady a depresiou. Obdobie prechodu trvá zvyčajne asi 5 rokov a potom sa nepohodlie stratí. Keď sa interval medzi menštruáciami začína predlžovať, je to zvyčajne jasné znamenie, že vaše telo vstupuje do tejto prechodnej fázy. Menštruácia sa postupne stáva menej pravidelnou a nakoniec sa úplne zastaví.

Symptoms_menopause
Vaginal_Dryness_menopause

Kedy sa začína prechod?

Keďže každá žena je jedinečná, nie je možné presne určiť, kedy očakávať začiatok menopauzy. U väčšiny žien sa menštruácia začína vytrácať vo veku okolo 50 rokov. U iných žien menopauza nastane až po dovŕšení 60 rokov. Nie je príliš zriedkavé, keď sa menopauza začne pred dovŕšením 40 rokov, ale je to dosť zriedkavé na to, aby sa považovala za predčasnú. Ak máte podozrenie, že možno máte príznaky predčasnej menopauzy, navštívte lekára bez ohľadu na svoj vek.

Ako si poradiť s vaginálnou suchosťou.

Veľmi častým problémom v menopauze je vaginálna suchosť. Z vedeckých štúdií vyplýva, že u 55 % žien sa v menopauze niekedy vyskytne vaginálna suchosť v dôsledku poklesu hladiny estrogénu. Estrogén udržiava výstelku pošvy hrubú a zdravú, takže keď začne hladina estrogénu klesať, stena pošvy sa stenčuje, je suchšia a citlivejšia.* Pošva sa tiež ľahšie podráždi pri sexuálnej aktivite a v takom prípade môže pomôcť lubrikančný gél. Lactacyd® ponúka lubrikačný gél Lactacyd® Caring Glide, intímny lubrikančný gél, ktorý simuluje prirodzenú vlhkosť a znižuje trenie.

* Menopauza Odborná autorka: Melissa Conradová-Stöpplerová, MD, prístup online: https://www.medicinenet.com/menopause/article.htm

Caring_Glide
menopause_gynecologist

Ďalšie možné problémy

K ďalším ťažkostiam súvisiacim s menopauzou môžu patriť problémy s inkontinenciou, znížené libido a osteoporóza (znížená hustota kostí). Je dôležité, aby ste sa porozprávali so svojím lekárom o akýchkoľvek problémoch alebo otázkach súvisiacich s menopauzou. Ak trpíte počas menopauzy nepohodlím, bolesťou alebo emočným stresom, lekár vám môže pomôcť vytvoriť si plán a podľa potreby vám predpíše liek alebo inú liečbu.

Intímna starostlivosť počas menopauzy

Prudký pokles hladiny estrogénu, ktorý vaše telo zažíva počas menopauzy, vedie k stenčeniu steny pošvy a môže spôsobiť vaginálnu suchosť. Tiež sa zvýši pH vašich intímnych partií. Môže sa tak znížiť prirodzená kyslá ochrana pošvy a môžete byť citlivejšia na podráždenie a svrbenie. Lactacyd® Pharma Hydratujúci je umývacia emulzia, ktorá obsahuje hydratačné zložky na udržanie a posilnenie rovnováhy prirodzenej vlhkosti vašej intímnej oblasti. Ak trpíte často podráždením, môžete používať aj jemnú umývaciu emulziu Lactacyd® Comfort na upokojenie a zmiernenie mierneho nepohodlia.

ph_balance_Tips
Suggested Products