Význam pH a kyseliny mliečnej

Zachovajte si rovnováhu pH

Pošva má prirodzenú ochrannú vrstvu, ktorá funguje ako obranný mechanizmus proti patogénom a infekciám. Táto ochranná vrstva je zo svojej podstaty kyslá, čo znamená, že hodnota pH v pošve sa pohybuje v rozsahu 3,8 až 4,5.

Táto prirodzená kyslosť je dôležitá, pretože baktérie, ktoré sú pôvodcami ochorení, nedokážu v kyslom prostredí dobre rásť a ľahko sa rozmnožovať. Nízke pH je preto nevyhnutné na dosiahnutie správnej rovnováhy medzi dobrými a zlými baktériami. Medzi hlavné baktérie zodpovedné za udržiavanie zdravej vaginálnej mikroflóry patria laktobacily. Kyselina mliečna, ktorú tvoria, prispieva ku kyslosti prostredia pošvy.

Význam kyseliny mliečnej

Laktobacily štiepia glykogén, ktorý sa nachádza v pošvovom hliene. Vzniká kyselina mliečna a vytvára sa kyslé prostredie. Toto kyslé prostredie podporuje rast ďalších laktobacilov, čím bráni prítomnosti škodlivých baktérií a predchádza infekciám. Vaša pošva sa stará sama o seba, pretože jej steny neustále produkujú pošvový výtok na zabezpečenie lubrikácie a samočistenia a udržiavajú vhodnú kyslosť na zabránenie infekciám.

Kyselina mliečna je pre ochranu vašej intímnej zóny kľúčová. Tým, že udržiava nízke pH v pošve, zachováva jej ochrannú kyslú vrstvu. V produktoch Lactacyd preto nájdete kyselinu mliečnu a ďalšie prírodné zložky. Podmienky v pošve sa menia v závislosti od jednotlivých životných etáp ženy (menštruačný cyklus, tehotenstvo, menopauza) a každodenných činností. Ako sa menia podmienky, mení sa tiež prirodzená rovnováha baktérií, čo môže spôsobiť nepohodlie, podráždenie a dokonca infekciu.