Faktory nerovnováhy a problémy

Prirodzene vyváženú ochrannú mikroflóru v oblasti pošvy môže narušiť mnoho faktorov a ak je rušivý vplyv príliš veľký, mikroflóra sa viac nedokáže prispôsobiť a môže dôjsť k rozvoju vaginálnych infekcií. Medzi faktory, ktoré môžu ovplyvniť prirodzenú rovnováhu, patria:

Každodenné aktivity

Ak sa kyslé prostredie intímnej zóny naruší, škodlivé baktérie sa v ňom ľahšie množia. To môže spôsobiť nerovnováhu vaginálnej mikroflóry a následne pocit nepohodlia. Ak pociťujete svrbenie, nadmerný výtok alebo bolesť pri močení, je možné, že máte vaginálnu infekciu.

Vaginálne infekcie

Vaginálna infekcia je zápal pošvy, ktorý sa prejavuje opuchom, začervenaním, pocitom tepla, bolesťou a neobvyklým výtokom z pošvy. Príčinou môže byť premnoženie baktérií alebo plesní.
Existuje mnoho typov vaginálnych infekcií a každá vyvoláva špecifické príznaky.
Medzi najbežnejšie infekcie patria:

Bakteriálna vaginóza (BV)

Je ochorenie, ktoré vzniká po narušení rovnováhy medzi rôznymi druhmi baktérií v mikroflóre pošvy a po následnom premnožení škodlivých baktérií v kombinácii so zvýšením pH. BV je najčastejšou príčinou výtoku z pošvy a trpí ňou každá tretia žena, vrátane až 20 % tehotných žien.1

Medzi príznaky BV patrí riedky sivý výtok, ktorý môže nepríjemne zapáchať (po rybách). Výtok býva najsilnejší po menštruácii alebo po pohlavnom styku. BV obvykle nespôsobuje žiadne podráždenie alebo svrbenie. Nezabúdajte, že BV nemusí vždy vyvolávať príznaky a mnoho žien si ani nemusí všimnúť, že ňou trpí.

Kvasinková infekcia (Candida)

Kvasinky sú druh plesne, ktorá sa v pošve vyskytuje prirodzene. Za normálnych okolností je množstvo kvasiniek malé. Kvasinková infekcia znamená, že v pošve došlo k abnormálnemu zvýšeniu počtu kvasinkových buniek. Hoci je táto infekcia bežná a ľahko sa lieči, môže byť veľmi nepríjemná.

Príznakom kvasinkovej infekcie je hustý, biely, hrudkovitý výtok – ale na rozdiel od BV tento výtok nezapácha. Väčšina žien pociťuje svrbenie v pošve, bolesť a pálenie pri močení alebo pohlavnom styku.

Netreba zabúdať, že určité množstvo pošvového výtoku je absolútne normálne. Krčok a steny pošvy obsahujú žľazy, ktoré produkujú malé množstvo tekutiny na čistenie pošvy. Tento normálny výtok je obvykle priehľadný alebo mliečno biely a nevydáva nepríjemný zápach. Normálny pošvový výtok býva hustejší v určitých fázach menštruačného cyklu (najmä v čase ovulácie), pri dojčení alebo pri pohlavnom vzrušení.

Ak sa však výtok zmení, ak nepríjemne zapácha, alebo ak pozorujete krvácanie z pošvy či pociťujete bolesť, mali by ste navštíviť svojho lekára alebo gynekológa.
Produkty Lactacyd zachovávajú prirodzenú kyslosť pošvy, pretože sú obohatené o prírodnú kyselinu mliečnu a majú vyvážené kyslé pH.