Vaginálny diskomfort

Môže sa Lactacyd používať v tehotenstve?

Používanie Lactacydu je absolútne bezpečné. Je šetrný, neobsahuje mydlo, a je vyvinutý na mieru pre intímnu zónu. V priebehu tehotenstva je vaša intímna zóna zvlášť zraniteľná. Používajte Lactacyd Pharma s antibakteriálnym účinkom, ktorý pomáha chrániť pred šírením baktérií a udržiava prirodzenú rovnováhu intímnej zóny.

Prečo sa nestačí umývať vodou?

Mnoho žien si intímnu zónu umýva len vodou. Voda má čistiaci účinok, ale nechráni prirodzenú rovnováhu intímnej zóny. Porovnajte to so zvyškom svojej pokožky – na jej umývanie, výživu a ochranu by ste asi nepoužívali len vodu, však?

Keď používate Lactacyd, pomáhate chrániť rovnováhu svojich intímnych partií a zároveň ich čistíte a osviežujete.

Čo ak pociťujem nepohodlie a potrebujem zvláštnu starostlivosť?

Sú určité chvíle, kedy by vašej intímnej zóne trocha zvláštnej starostlivosti prospelo. Môže to súvisieť so zníženou odolnosťou, podráždením alebo hormonálnymi výkyvmi (napríklad počas menštruácie, v tehotenstve a v menopauze).
Produkty Lactacyd Pharma sú šetrné emulzie na umývanie s pH 3,5. Toto pH majú produkty Lactacyd vďaka svojej hlavnej zložke, kyseline mliečnej, spolu s celým zložením. Pomerne nízke pH pomáha obnoviť prirodzenú rovnováhu vašej intímnej zóny.

Prečo mám na intímnu hygienu používať špeciálny produkt?

Pošva sama produkuje kyselinu mliečnu ako prirodzenú ochranu. Hormonálne zmeny a „neškodné” činnosti, ako sú umývanie sa bežným mydlom alebo len vodou, nosenie tesnej bielizne alebo bielizne zo syntetických materiálov, pohlavný styk a dokonca aj stres, môžu narušiť jej prirodzenú rovnováhu. Lactacyd pomáha chrániť rovnováhu intímnej zóny a zároveň čistí a osviežuje.

Je pach z pošvy normálny a ak nie, čo s tým môžem robiť?

Ženský intímny pach je absolútne normálny a vyskytuje sa u mnohých žien. Normálny pach môže byť spôsobený potom, baktériami a zmenami hormonálnej hladiny. Každodenné umývanie teplou (nie horúcou) vodou a šetrným, nedráždivým prostriedkom, ako je Lactacyd, môže prispieť k obmedzeniu takýchto pachov.

Ak pociťujete nezvyčajný pach (rybací alebo veľmi intenzívny), môže to byť známka vaginálnej infekcie.

Je pošvový výtok normálny?

Áno, pošvový výtok je normálny. Je to spôsob, akým sa ženské telo samo čistí. Obvykle býva silnejší a hustejší uprostred menštruačného cyklu (pri ovulácii) a miernejší a redší v ostatné dni cyklu.

Čo znamená vyvážené vaginálne pH?

V zdravej pošve sa nachádzajú dobré aj zlé baktérie. Za normálnych okolností prevládajú dobré baktérie a udržiavajú pH v pošve na hodnote 3,8 až 4,5 (mierne kyslé). Ženy však niekedy prežívajú zmeny, ktoré môžu spôsobiť premnoženie zlých baktérií. Keď sa to stane, zlé baktérie sa rozšíria a môže sa rozvinúť vaginálna infekcia. Medzi najbežnejšie patrí bakteriálna vaginóza (BV) a kvasinkové infekcie (Candida). Pri BV môže hodnota pH v pošve stúpnuť až na 6,0 a v niektorých prípadoch aj vyššie. Pri kvasinkových infekciách sa pH nemení.
Produkty Lactacyd sú vyvinuté tak, aby mali pH 3,5 alebo 5,2. Hodnotu pH vo výrobkoch Lactacyd udržiava ich hlavná zložka, kyselina mliečna, v súlade s ďalšími súčasťami ich špeciálneho zloženia. Toto pomerne nízke pH nepodporuje množenie zlých baktérií.

Môže Lactacyd používať každá žena?

Áno, Lactacyd používajú milióny žien a sú s ním spokojné. Od prvej menštruácie až po obdobie po menopauze vám Lactacyd prináša kompletný rad emulzií na intímnu hygienu vyvinutých na mieru pre každú etapu života.

V akom veku sa môže začať Lactacyd používať?

Lactacyd sa môže používať už od prvej menštruácie. Prvá menštruácia obvykle prichádza okolo dvanásteho roku života, ale môže to byť aj skôr alebo neskôr. Pod vplyvom hormónov sa môžu začať prejavovať výtoky a pachy. Produkty Lactacyd pre každodennú intímnu starostlivosť pomáhajú zachovať prirodzenú rovnováhu intímnej zóny a prinášajú pocit sviežosti a sebaistoty.

Môže sa Lactacyd používať každý deň?

Produkty Lactacyd majú prispôsobené pH, ktoré zachováva prirodzene kyslé prostredie v pošve. Navyše sú veľmi šetrné a neobsahujú mydlo, takže sú vhodné na každodenné použitie.

Kde sa Lactacyd predáva?

Lactacyd sa predáva v lekárňach a supermarketoch. Rad produktov Lactacyd Pharma je k dispozícii výlučne vo vašej lekárni.

Ktoré produkty môžem používať na prevenciu zápachu?

Ak chcete predchádzať vzniku zápachu, začnite používať jemnú emulziu na umývanie Lactacyd Fresh. Obsahuje aktívne dezodoračné zložky, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku zápachu.

Čím je Lactacyd iný?

Produkty Lactacyd obsahujú zložky, ako je kyselina mliečna, ktorá podporuje prirodzenú obranyschopnosť pošvy. Tieto produkty majú prispôsobené pH, ktoré zachováva prirodzene kyslé prostredie v pošve. Navyše sú veľmi šetrné a neobsahujú mydlo, takže sú vhodné na každodenné použitie.

Ako mám používať emulziu pre intímnu ženskú hygienu? Môžem ju používať každý deň?

Lactacyd sa používa ako tekuté mydlo na umývanie vonkajšej intímnej zóny pri sprchovaní alebo kúpeli. Emulziu napeňte a potom dôkladne opláchnite tečúcou vodou. Jemne osušte čistým uterákom. Používajte ju len na vonkajšiu oblasť vulvy. Produkty Lactacyd majú prispôsobené pH, ktoré zachováva prirodzene kyslé prostredie v pošve. Navyše sú veľmi šetrné a neobsahujú mydlo, takže sú vhodné na každodenné použitie.

Už roky používam na intímne partie tekuté mydlo a bežné mydlo a nemala som žiadne problémy. Skutočne mám používať emulziu pre ženy?

Mydlo v akejkoľvek forme (tekuté alebo pevné) má obvykle vysoké pH, veľmi vzdialené pH prirodzeného prostredia pošvy. Takéto výrobky môžu poškodiť prirodzenú kyslú vrstvu v pošve, ktorá slúži ako ochrana pred škodlivými baktériami. Produkty Lactacyd majú prispôsobené pH, ktoré zachováva prirodzene kyslé prostredie v pošve. Navyše sú veľmi šetrné a neobsahujú mydlo, takže sú vhodné na každodenné použitie.

Čo je to laktosérum?

Laktosérum je prírodná zložka získaná rafináciou z mlieka. Používa sa na stabilizáciu a udržiavanie ochranného prostredia vulvy.

Čo je to kyselina mliečna?

Kyselina mliečna je tekutina, ktorá sa v tele prirodzene tvorí na pokožke vulvy a vo vnútri pošvy, kde vytvára prirodzene kyslé prostredie. Táto prirodzená kyslosť umožňuje udržiavať dokonalú rovnováhu vaginálnej mikroflóry. Medzi dobrými a zlými baktériami v pošve tak panuje rovnováha a intímna zóna je chránená pred rôznymi druhmi infekcií. Kyselinu mliečnu produkujú laktobacily (dobré baktérie), ktoré zase prospievajú v kyslom prostredí (s nízkym pH).

Produkty Lactacyd obsahujú biologickú L-kyselinu mliečnu, takú istú, akú telo prirodzene vytvára, a majú prispôsobené pH, ktoré zachováva prirodzene kyslé prostredie v pošve.

Čo sú to laktobacily?

Laktobacily sú druh baktérií v mikroflóre pošvy, ktorý produkuje kyselinu mliečnu. Kyselina mliečna vytvára kyslé prostredie, ktoré pošvu chráni pred premnožením škodlivých baktérií, čo by mohlo viesť k celému radu infekcií. Čím je počet laktobacilov vyšší, tým je prirodzene kyslé prostredie v pošve stabilnejšie.

Ktoré produkty sa môžu používať počas menštruácie?

Pod vplyvom hormonálnych výkyvov počas menštruačného cyklu môže dôjsť k dočasnému narušeniu prirodzenej rovnováhy vašej intímnej zóny. Ak sa to stane, Lactacyd Pharma s antibakteriálnou prísadou vám pomôže rovnováhu obnoviť.

Ako môžem počas menštruácie získať pocit čistoty a sviežosti?

K pocitu čistoty a sviežosti môže prispieť používanie Lactacydu pri sprchovaní. Produkty Lactacyd majú vyvážené pH, ktoré zachováva prirodzenú kyslosť v pošve. Ak si chcete pocit čistoty a sviežosti udržať aj pri aktivitách mimo domova, používajte vlhčené obrúsky Lactacyd, ktoré obsahujú kyselinu mliečnu na posilnenie prirodzenej ochrany pošvy a alantoín na upokojenie pokožky.
Často si vymieňajte hygienické vložky a tampóny.

Niekedy mávam tesne pred menštruáciou pocit svrbenia. Je to normálne?

Áno, je. Stáva sa to najčastejšie preto, že oblasť pošvy je tesne pred menštruáciou viac prekrvená. Každodenná intímna starostlivosť niektorou z emulzií Lactacyd na umývanie pre ženy vám môže pomôcť zbaviť sa prípadného nepohodlia. Ak však svrbenie neprestáva ani po menštruácii, možno trpíte infekciou, s ktorou by ste mala navštíviť lekára alebo gynekológa.

Môže sa Lactacyd používať pravidelne, ak sa snažím otehotnieť?

Rozhodne. Používanie Lactacydu nemá žiadny vplyv na plodnosť ani na potenciu spermií.

Čo ak som tehotná a mám vaginálnu infekciu (ktorá býva v tehotenstve bežná), je v tomto stave bezpečné užívať perorálne lieky a lieky na lokálne použitie?

Je vždy istejšie, ak sa o použití liekov na vaginálne infekcie v tehotenstve poradíte so svojím gynekológom. Ak ste tehotná a myslíte si, že máte vaginálnu infekciu, navštívte ihneď lekára, aby vás mohol vyšetriť a najlepšie vám poradiť, aké lieky máte užívať.

Ak som tehotná a dostanem vaginálnu infekciu, mám sa obávať o svoje dieťatko?

Väčšina vaginálnych infekcií u tehotných žien dieťaťu nijako neškodí. Kvasinkové infekcie sa obvykle nešíria smerom nahor do maternice a nepoškodzujú dieťa. Akékoľvek obavy v súvislosti s týmito infekciami sa týkajú skôr nepohodlia matky v dôsledku svrbenia a bolesti.
Najnovší výskum ukázal, že bakteriálna vaginóza (BV) zvyšuje pravdepodobnosť predčasného pôrodu alebo potratu. Ak ste tehotná a myslíte si, že máte vaginálnu infekciu, navštívte svojho lekára.

Tehotné ženy sú k vaginálnej infekcii desaťnásobne náchylnejšie než ženy, ktoré nie sú tehotné. Hladina hormónov sa v tehotenstve mení, čo vedie k narušeniu normálneho prostredia pošvy a umožňuje množenie škodlivých baktérií. Ak čakáte dieťa, navštevujte pravidelne lekára v záujme prevencie alebo okamžitého vyliečenia prípadnej vaginálnej infekcie.

Ktoré produkty sa môžu používať v období menopauzy?

Keď vaše telo vstúpi do obdobia menopauzy, produkuje menej estrogénu. V dôsledku toho sú steny pošvy tenšie a sliznice produkujú menej lubrikantu, čo vedie k vaginálnej suchosti. Znížením hladiny estrogénu sa zvýši pH vašej intímnej zóny. Prirodzená kyslá ochrana pošvy sa oslabí a zvyšuje sa náchylnosť k podráždeniu a svrbeniu. Vaša intímna zóna potrebuje zvláštnu starostlivosť.

Lactacyd Pharma Hydratujúci má prispôsobené pH a obsahuje zvlhčujúce zložky, ktoré zabezpečujú intenzívnejšiu hydratáciu intímnej zóny.

Trpí každá žena v menopauze vaginálnou suchosťou, alebo je to len mýtus?

Vaginálna suchosť u žien v menopauze nie je mýtus. Keď prechádzate menopauzou, zažívate hormonálne zmeny, ktorých súčasťou je pokles hladiny estrogénu.
Pokles hladiny estrogénu spôsobuje, že steny pošvy sú tenšie a suchšie. Sliznice produkujú menej lubrikantu, čo vedie k vaginálnej suchosti.
Niektoré ženy užívajú na obnovenie rovnováhy po týchto zmenách hormonálne doplnky. Lactacyd Pharma Hydratujúci má prispôsobené pH a obsahuje zvlhčujúce zložky, ktoré zabezpečujú intenzívnejšiu hydratáciu intímnej zóny.

Od začiatku menopauzy mám silný výtok z pošvy. Je to normálne?

Nadmerný výtok z pošvy môže byť príznakom vaginálnej infekcie. U žien v menopauze je to zvlášť bežné, pretože pošva je v dôsledku hormonálnej nerovnováhy náchylnejšia na infekcie. Poraďte sa so svojím lekárom alebo gynekológom o možnostiach liečby vaginálnych infekcií.

Ako zistím, či trpím vaginálnou suchosťou?

Nepohodlie môžete pociťovať vnútorne, zvonka alebo obidvoma spôsobmi. Mnoho žien si vaginálnu suchosť po prvýkrát uvedomí, keď sa pre ne pohlavný styk stane nepríjemným alebo keď vstupujú do menopauzy. Na dosiahnutie úľavy od vaginálnej suchosti a na spríjemnenie intímnych chvíľ možno používať zvlhčujúci prostriedok pre ženy. Lactacyd Pharma Hydratujúci má prispôsobené pH a obsahuje zvlhčujúce zložky, ktoré zabezpečujú intenzívnejšiu hydratáciu intímnej zóny.

Ako vyzerá normálny výtok?

Normálny výtok je v období od začiatku cyklu po ovuláciu číry, priehľadný alebo belavý. Od polovice cyklu až do jeho konca je výtok krémovitejší, čo je dôsledok uvoľňovania progesterónu. Ak užívate antikoncepciu, výtok je vždy krémovitý. Výtok je normálny a slúži na prirodzenú očistu pošvy.

Máte iný výtok než obvykle?

Príčinou výtoku, ktorý sa odlišuje od obvyklého, môže byť zmena prirodzenej rovnováhy a premnoženie baktérií alebo kvasiniek.

Hrudkovitý biely výtok je obvykle známkou kvasinkovej infekcie. Keďže plesniam prospieva teplé, tmavé a vlhké prostredie, čokoľvek, čo spôsobuje spotenie vašej intímnej zóny, môže viesť k infekcii.

Šedý výtok sprevádzaný zápachom po rybách a pocitom pálenia môže byť príznakom bakteriálnej vaginózy (BV). Ak si myslíte, že máte vaginálnu infekciu, navštívte svojho lekára alebo gynekológa!

Ako zistíte, či svrbenie, ktoré pociťujete, znamená niečo vážnejšie, a je potrebné zájsť k lekárovi?

Akékoľvek príznaky, ktoré pretrvávajú (trvajú viac ako niekoľko dní alebo sa pravidelne vracajú), alebo svrbenie sprevádzané pálením, zápalom alebo výtokom, sú znamením, že by bolo vhodné navštíviť lekára. Medzi ďalšie signály, pri ktorých treba spozornieť, patrí bolesť pri pohlavnom styku, zmeny na vonkajšej pokožke pošvy alebo bolesť pri močení. Môžu to byť príznaky pohlavne prenosnej choroby.

Čo môžete urobiť, ak trpíte suchosťou intímnej zóny?

Môže ísť o dôsledok hormonálnych zmien počas menštruácie či menopauzy alebo dôsledok zníženej odolnosti.

Ak už pre vás sex nie je taký príjemný, ako by ste si želali, môže pomôcť lubrikant alebo lubrikovaný kondóm. Na zvlhčenie pošvy nikdy nepoužívajte sliny, pretože sliny majú odlišné pH a baktérie z úst môžu oslabiť prirodzenú ochranu pošvy. Lactacyd Pharma Hydratujúci má vyvážené pH a obsahuje zvlhčujúce zložky, ktoré zabezpečujú intenzívnejšiu hydratáciu intímnej zóny. Ak máte pocit, že vaše problémy sú o niečo zložitejšie, obráťte sa na svojho lekára alebo gynekológa.

Čo robiť, ak trpíte podráždením?

Máte začervenanú alebo mierne opuchnutú intímnu zónu? Trápi vás svrbenie? Možno trpíte vaginálnou infekciou, ktorá môže mať celý rad príčin. Možno ste si intímnu zónu umývali bežným mydlom alebo sprchovacím gélom. Podráždenie môže vyvolať aj kontakt so zvyškom moču alebo stolice. Aj používanie parfumovaného toaletného papiera alebo nosenie spodnej bielizne zo syntetických materiálov (napr. tanga), obtiahnutých džínsov a nohavičiek môže byť príčinou podráždenia intímnej zóny.
Lactacyd Pharma Upokojujúci má vyvážené pH (3,5) a obsahuje endogénnu kyselinu mliečnu spolu s upokojujúcim výťažkom z felície kapskej. Pomáha obnovovať a chrániť prirodzenú rovnováhu intímnej zóny. Ak si myslíte, že máte vaginálnu infekciu, navštívte svojho lekára alebo gynekológa.

Ovplyvňuje rovnováhu intímnej zóny cvičenie?

Ak cvičíte a potom sa neosprchujete, alebo máte celé hodiny na sebe vlhké plavky, môže sa pravdepodobnosť vzniku podráždenia zvyšovať. Preto je vhodné sa po cvičení osprchovať a úbor vyprať a používať vyvážený intímny produkt na umývanie ako napríklad Lactacyd, aby ste sa cítili sviežo a chránená.

Aký vplyv na intímnu zónu môžu mať antibiotiká?

Aj antibiotiká môžu spustiť infekciu, pretože zabíjajú dobré baktérie v pošve, ktoré držia pod kontrolou škodlivé baktérie. Bojujte proti tomu užívaním probiotík.

Ovplyvňujú spermie rovnováhu pH intímnej zóny?

Áno, spermie môžu ovplyvniť pH v pošve. Hodnota pH vo vašej intímnej zóne sa pohybuje od 3,8 do 4,5. Hodnota pH spermií je o niečo vyššia, priemerne 7,0. Vaše telo sa s tým zvyčajne vyrovná, ak však máte citlivú intímnu zónu alebo oslabený imunitný systém, môže sa prirodzená rovnováha narušiť. Po pohlavnom styku sa odporúča ísť na toaletu – vymočenie po styku pomáha predchádzať infekciám močových ciest, keďže sa prípadné zvyšky spermií odplavia.

Lactacyd vlhčené obrúsky vám okamžite poskytnú príjemný pocit sviežosti a zároveň posilňujú prirodzenú rovnováhu intímnej zóny.

Moju intímnu zónu je cítiť po rybách, najmä po pohlavnom styku alebo tesne po menštruácii. Je to normálne?

Nie, zápach po rybách nie je normálny. Nepríjemný zápach po rybách je príznakom vaginálnej infekcie. Mali by ste navštíviť svojho lekára alebo gynekológa.

Mala by som na spodnú bielizeň používať špeciálny prací prostriedok?

Niekedy sa môže vytvoriť alergia na jednu alebo viacero zložiek pracieho prostriedku a spodná bielizeň (a iné vypraté oblečenie) môže spôsobovať svrbenie a/alebo podráždenie. Ak sa to stane, môžete vyskúšať prací prostriedok bez farbív a parfumov. Ďalšou možnou príčinou nepohodlia a svrbenia môže byť nedostatočné vypláchanie pracieho prostriedku zo spodnej bielizne alebo oblečenia.

Môžem použiť intímne emulzie Lactacyd na liečbu vaginálnej infekcie?

Intímne emulzie Lactacyd na umývanie infekciu nevyliečia. Výsledky testov ukázali, že prostriedky na hygienu pre ženy možno používať v kombinácii s liekmi na vaginálnu infekciu. Utíšiť a upokojiť pošvu pri pocite nepohodlia môžu produkty Lactacyd Upokojujúci.

Ak pociťujem nepohodlie v intímnej zóne, mala by som používať špeciálny prostriedok na umývanie?

Ak pociťujete nepohodlie, jemná emulzia na umývanie ako napríklad Lactacyd Upokojujúci vám môže priniesť väčšiu úľavu než umývanie menej šetrným prostriedkom alebo mydlom. Menej šetrný prostriedok alebo mydlo môžu vysušovať pokožku v oblasti vulvy a nepohodlie v skutočnosti spôsobovať. Produkty Lactacyd majú vyvážené pH a obsahujú kyselinu mliečnu, ktorá zachováva prirodzene kyslé prostredie intímnej zóny.

Ako sa najlepšie zbaviť zápachu spôsobeného vaginálnou infekciou alebo premnožením baktérií?

Pach ženského tela je absolútne prirodzený a vyskytuje sa u mnohých žien. U každej ženy dochádza k uvoľňovaniu určitého množstva výtoku z pošvy, ktorý môže rôzne zapáchať. Ak sa chcete cítiť sviežejšie, je dôležité dodržiavať dobré intímne hygienické návyky. Produkty Lactacyd majú vyvážené pH a obsahujú kyselinu mliečnu, ktorá zachováva prirodzene kyslé prostredie intímnej zóny. Lactacyd Osviežujúci obsahuje aktívne dezodoračné zložky a poskytuje dlhotrvajúci pocit sviežosti.

Čo je to bakteriálna vaginóza (BV)?

V pošve sa bežne nachádza mnoho rôznych typov baktérií. Niektoré sú „priateľské”, zatiaľ čo iné sú potenciálne škodlivé – medzi oboma typmi sa udržiava krehká rovnováha. Prostredie v zdravej pošve je mierne kyslé (pH 3,8 – 4,5) a táto miera kyslosti udržiava škodlivé baktérie pod kontrolou.
Bakteriálna vaginóza (označovaná tiež skratkou BV) je ochorenie, ktoré sa rozvíja v prípade nerovnováhy medzi uvedenými typmi baktérií a premnoženia škodlivých baktérií následkom zvýšeného pH v pošve a teda zníženej kyslosti. BV je najčastejšou príčinou výtoku z pošvy a postihuje každú tretiu ženu, vrátane až 20 % tehotných žien.3
³ https://www.gezondheid.be/index.cfm?fuseaction=art&art_id=1483

Ako zistím, či mám bakteriálnu vaginózu (BV)?

BV obvykle spôsobuje vodnatý sivobiely výtok z pošvy, ktorý nepríjemne zapácha (po rybách). Mnoho žien s BV si omylom myslí, že má kvasinkovú infekciu, a používa prostriedky na liečbu kvasinkovej infekcie, ktoré ale pri BV nepomôžu.
Kvasinkové infekcie sú plesňové infekcie, ktoré spôsobujú biely výtok z pošvy bez zápachu; kvasinkové infekcie obvykle vyvolávajú svrbenie. Poraďte sa s lekárnikom o tom, aká liečba je pre vás najvhodnejšia. Ak máte žltý, zelený alebo hnedastý výtok, ak krvácate z pošvy alebo pociťujete bolesť, obráťte sa na svojho lekára alebo navštívte gynekológa. Ak ste tehotná, obráťte sa na svojho lekára alebo gynekológa.

Čo spôsobuje bakteriálnu vaginózu (BV)?

Príčina BV je stále tak trochu tajomstvom, ale nie je to pohlavne prenosná infekcia a nie je spôsobená ani nedostatočnou osobnou hygienou. Niektoré veci môžu BV zhoršiť, napríklad bublinkové kúpele, obyčajné sprchovacie gély alebo výplachy pošvy. Predpokladá sa, že menia hladinu kyslosti v pošve a narušujú rovnováhu medzi priateľskými a škodlivými baktériami, takže je lepšie sa im vyhnúť.

Ako sa bakteriálna vaginóza (BV) lieči?

BV sa zvyčajne lieči antibiotikami v tabletách, géloch alebo krémoch. U mnohých žien sa však BV napriek liečbe vyskytuje opakovane.

Čo je to vaginálna kvasinková infekcia?

Kvasinky sú plesne, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pošve. Za normálnych okolností je množstvo kvasiniek malé. Ku kvasinkovej infekcii dochádza, keď sa počet kvasinkových buniek v pošve abnormálne zvýši. Hoci je táto infekcia bežná a ľahko sa lieči, môže byť veľmi nepríjemná.

Čo spôsobuje vaginálnu kvasinkovú infekciu?

V pošve sa nachádzajú baktérie, ktoré regulujú množstvo kvasiniek. Ak sa zmení množstvo týchto baktérií, vzniká nerovnováha a kvasinky sa premnožia.
Medzi časté príčiny bakteriálnej nerovnováhy patria užívanie antibiotík, zmena hladiny estrogénu v tehotenstve alebo pri hormonálnej liečbe, ochorenia ako cukrovka alebo HIV, alebo tiež užívanie antikoncepcie, menštruácia a umožnenie vstupu spermií do pošvy pri pohlavnom styku. Ku kvasinkovým infekciám sú náchylnejšie tehotné ženy alebo ženy po menopauze.

Aké sú príznaky vaginálnej kvasinkovej infekcie?

Väčšina žien pociťuje svrbenie, bolesť, pálenie pri močení alebo pri pohlavnom styku a má hustý, biely, hrudkovitý výtok bez zápachu.

Ak pociťujem nepohodlie v intímnej zóne, mala by som používať špeciálny prostriedok na umývanie?

Ak pociťujete nepohodlie, jemná emulzia na umývanie ako napríklad niektorý z produktov Lactacyd vám môže priniesť väčšiu úľavu než umývanie menej šetrným prostriedkom alebo mydlom. Menej šetrný prostriedok alebo mydlo môžu vysušovať pokožku v oblasti vulvy a nepohodlie v skutočnosti spôsobovať. Produkty Lactacyd sú veľmi jemné a sú špeciálne vyvinuté pre citlivú pokožku intímnej zóny.

Čo je to irigátor a mala by som si pošvu vyplachovať, aby som sa cítila čisto a sviežo?

Názov irigátor označuje zariadenie, ktorým sa na hygienické účely zavádza do pošvy prúd kvapaliny. Zvyčajne je touto kvapalinou voda alebo voda v kombinácii s antiseptickými prostriedkami.
Keďže pošva sa čistí sama, nie je potrebné zavádzať do nej kvôli umývaniu irigátory ani podobné prostriedky. Mnoho lekárov a zdravotníckych odborníkov sa dôrazne stavia proti výplachom pošvy. Uvádzajú, že tento výkon je nebezpečný, pretože zasahuje do prirodzenej samočistiacej schopnosti pošvy a do rovnováhy bakteriálnych kultúr v nej. Takýto zásah môže často viesť k podráždeniu, zvyčajne vo forme kvasinkovej infekcie alebo bakteriálnej vaginózy (BV). Pocit čistoty a sviežosti môžete dosiahnuť používaním jemných emulzií na umývanie vonkajšej oblasti (vulvy), napríklad niektorého z produktov Lactacyd so špeciálnym zložením, ktoré vás chráni pred vznikom pachov a pocitov nepohodlia. V práci, vonku alebo počas cvičenia či po ňom a v podobných situáciách môžete používať vlhčené obrúsky Lactacyd.