Vaginálny diskomfort

Čo je to irigátor a mala by som si pošvu vyplachovať, aby som sa cítila čisto a sviežo?

Názov irigátor označuje zariadenie, ktorým sa na hygienické účely zavádza do pošvy prúd kvapaliny. Zvyčajne je touto kvapalinou voda alebo voda v kombinácii s antiseptickými prostriedkami.
Keďže pošva sa čistí sama, nie je potrebné zavádzať do nej kvôli umývaniu irigátory ani podobné prostriedky. Mnoho lekárov a zdravotníckych odborníkov sa dôrazne stavia proti výplachom pošvy. Uvádzajú, že tento výkon je nebezpečný, pretože zasahuje do prirodzenej samočistiacej schopnosti pošvy a do rovnováhy bakteriálnych kultúr v nej. Takýto zásah môže často viesť k podráždeniu, zvyčajne vo forme kvasinkovej infekcie alebo bakteriálnej vaginózy (BV). Pocit čistoty a sviežosti môžete dosiahnuť používaním jemných emulzií na umývanie vonkajšej oblasti (vulvy), napríklad niektorého z produktov Lactacyd so špeciálnym zložením, ktoré vás chráni pred vznikom pachov a pocitov nepohodlia. V práci, vonku alebo počas cvičenia či po ňom a v podobných situáciách môžete používať vlhčené obrúsky Lactacyd.

Ak pociťujem nepohodlie v intímnej zóne, mala by som používať špeciálny prostriedok na umývanie?

Ak pociťujete nepohodlie, jemná emulzia na umývanie ako napríklad niektorý z produktov Lactacyd vám môže priniesť väčšiu úľavu než umývanie menej šetrným prostriedkom alebo mydlom. Menej šetrný prostriedok alebo mydlo môžu vysušovať pokožku v oblasti vulvy a nepohodlie v skutočnosti spôsobovať. Produkty Lactacyd sú veľmi jemné a sú špeciálne vyvinuté pre citlivú pokožku intímnej zóny.

Aké sú príznaky vaginálnej kvasinkovej infekcie?

Väčšina žien pociťuje svrbenie, bolesť, pálenie pri močení alebo pri pohlavnom styku a má hustý, biely, hrudkovitý výtok bez zápachu.

Čo spôsobuje vaginálnu kvasinkovú infekciu?

V pošve sa nachádzajú baktérie, ktoré regulujú množstvo kvasiniek. Ak sa zmení množstvo týchto baktérií, vzniká nerovnováha a kvasinky sa premnožia.
Medzi časté príčiny bakteriálnej nerovnováhy patria užívanie antibiotík, zmena hladiny estrogénu v tehotenstve alebo pri hormonálnej liečbe, ochorenia ako cukrovka alebo HIV, alebo tiež užívanie antikoncepcie, menštruácia a umožnenie vstupu spermií do pošvy pri pohlavnom styku. Ku kvasinkovým infekciám sú náchylnejšie tehotné ženy alebo ženy po menopauze.

Čo je to vaginálna kvasinková infekcia?

Kvasinky sú plesne, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pošve. Za normálnych okolností je množstvo kvasiniek malé. Ku kvasinkovej infekcii dochádza, keď sa počet kvasinkových buniek v pošve abnormálne zvýši. Hoci je táto infekcia bežná a ľahko sa lieči, môže byť veľmi nepríjemná.

Ako sa bakteriálna vaginóza (BV) lieči?

BV sa zvyčajne lieči antibiotikami v tabletách, géloch alebo krémoch. U mnohých žien sa však BV napriek liečbe vyskytuje opakovane.

Čo spôsobuje bakteriálnu vaginózu (BV)?

Príčina BV je stále tak trochu tajomstvom, ale nie je to pohlavne prenosná infekcia a nie je spôsobená ani nedostatočnou osobnou hygienou. Niektoré veci môžu BV zhoršiť, napríklad bublinkové kúpele, obyčajné sprchovacie gély alebo výplachy pošvy. Predpokladá sa, že menia hladinu kyslosti v pošve a narušujú rovnováhu medzi priateľskými a škodlivými baktériami, takže je lepšie sa im vyhnúť.

Ako zistím, či mám bakteriálnu vaginózu (BV)?

BV obvykle spôsobuje vodnatý sivobiely výtok z pošvy, ktorý nepríjemne zapácha (po rybách). Mnoho žien s BV si omylom myslí, že má kvasinkovú infekciu, a používa prostriedky na liečbu kvasinkovej infekcie, ktoré ale pri BV nepomôžu.
Kvasinkové infekcie sú plesňové infekcie, ktoré spôsobujú biely výtok z pošvy bez zápachu; kvasinkové infekcie obvykle vyvolávajú svrbenie. Poraďte sa s lekárnikom o tom, aká liečba je pre vás najvhodnejšia. Ak máte žltý, zelený alebo hnedastý výtok, ak krvácate z pošvy alebo pociťujete bolesť, obráťte sa na svojho lekára alebo navštívte gynekológa. Ak ste tehotná, obráťte sa na svojho lekára alebo gynekológa.

Čo je to bakteriálna vaginóza (BV)?

V pošve sa bežne nachádza mnoho rôznych typov baktérií. Niektoré sú „priateľské”, zatiaľ čo iné sú potenciálne škodlivé – medzi oboma typmi sa udržiava krehká rovnováha. Prostredie v zdravej pošve je mierne kyslé (pH 3,8 – 4,5) a táto miera kyslosti udržiava škodlivé baktérie pod kontrolou.
Bakteriálna vaginóza (označovaná tiež skratkou BV) je ochorenie, ktoré sa rozvíja v prípade nerovnováhy medzi uvedenými typmi baktérií a premnoženia škodlivých baktérií následkom zvýšeného pH v pošve a teda zníženej kyslosti. BV je najčastejšou príčinou výtoku z pošvy a postihuje každú tretiu ženu, vrátane až 20 % tehotných žien.3
³ https://www.gezondheid.be/index.cfm?fuseaction=art&art_id=1483

Ako sa najlepšie zbaviť zápachu spôsobeného vaginálnou infekciou alebo premnožením baktérií?

Pach ženského tela je absolútne prirodzený a vyskytuje sa u mnohých žien. U každej ženy dochádza k uvoľňovaniu určitého množstva výtoku z pošvy, ktorý môže rôzne zapáchať. Ak sa chcete cítiť sviežejšie, je dôležité dodržiavať dobré intímne hygienické návyky. Produkty Lactacyd majú vyvážené pH a obsahujú kyselinu mliečnu, ktorá zachováva prirodzene kyslé prostredie intímnej zóny. Lactacyd Osviežujúci obsahuje aktívne dezodoračné zložky a poskytuje dlhotrvajúci pocit sviežosti.

Ak pociťujem nepohodlie v intímnej zóne, mala by som používať špeciálny prostriedok na umývanie?

Ak pociťujete nepohodlie, jemná emulzia na umývanie ako napríklad Lactacyd Upokojujúci vám môže priniesť väčšiu úľavu než umývanie menej šetrným prostriedkom alebo mydlom. Menej šetrný prostriedok alebo mydlo môžu vysušovať pokožku v oblasti vulvy a nepohodlie v skutočnosti spôsobovať. Produkty Lactacyd majú vyvážené pH a obsahujú kyselinu mliečnu, ktorá zachováva prirodzene kyslé prostredie intímnej zóny.

Môžem použiť intímne emulzie Lactacyd na liečbu vaginálnej infekcie?

Intímne emulzie Lactacyd na umývanie infekciu nevyliečia. Výsledky testov ukázali, že prostriedky na hygienu pre ženy možno používať v kombinácii s liekmi na vaginálnu infekciu. Utíšiť a upokojiť pošvu pri pocite nepohodlia môžu produkty Lactacyd Upokojujúci.

Mala by som na spodnú bielizeň používať špeciálny prací prostriedok?

Niekedy sa môže vytvoriť alergia na jednu alebo viacero zložiek pracieho prostriedku a spodná bielizeň (a iné vypraté oblečenie) môže spôsobovať svrbenie a/alebo podráždenie. Ak sa to stane, môžete vyskúšať prací prostriedok bez farbív a parfumov. Ďalšou možnou príčinou nepohodlia a svrbenia môže byť nedostatočné vypláchanie pracieho prostriedku zo spodnej bielizne alebo oblečenia.

Moju intímnu zónu je cítiť po rybách, najmä po pohlavnom styku alebo tesne po menštruácii. Je to normálne?

Nie, zápach po rybách nie je normálny. Nepríjemný zápach po rybách je príznakom vaginálnej infekcie. Mali by ste navštíviť svojho lekára alebo gynekológa.

Ovplyvňujú spermie rovnováhu pH intímnej zóny?

Áno, spermie môžu ovplyvniť pH v pošve. Hodnota pH vo vašej intímnej zóne sa pohybuje od 3,8 do 4,5. Hodnota pH spermií je o niečo vyššia, priemerne 7,0. Vaše telo sa s tým zvyčajne vyrovná, ak však máte citlivú intímnu zónu alebo oslabený imunitný systém, môže sa prirodzená rovnováha narušiť. Po pohlavnom styku sa odporúča ísť na toaletu – vymočenie po styku pomáha predchádzať infekciám močových ciest, keďže sa prípadné zvyšky spermií odplavia.

Lactacyd vlhčené obrúsky vám okamžite poskytnú príjemný pocit sviežosti a zároveň posilňujú prirodzenú rovnováhu intímnej zóny.

Aký vplyv na intímnu zónu môžu mať antibiotiká?

Aj antibiotiká môžu spustiť infekciu, pretože zabíjajú dobré baktérie v pošve, ktoré držia pod kontrolou škodlivé baktérie. Bojujte proti tomu užívaním probiotík.

Ovplyvňuje rovnováhu intímnej zóny cvičenie?

Ak cvičíte a potom sa neosprchujete, alebo máte celé hodiny na sebe vlhké plavky, môže sa pravdepodobnosť vzniku podráždenia zvyšovať. Preto je vhodné sa po cvičení osprchovať a úbor vyprať a používať vyvážený intímny produkt na umývanie ako napríklad Lactacyd, aby ste sa cítili sviežo a chránená.

Čo robiť, ak trpíte podráždením?

Máte začervenanú alebo mierne opuchnutú intímnu zónu? Trápi vás svrbenie? Možno trpíte vaginálnou infekciou, ktorá môže mať celý rad príčin. Možno ste si intímnu zónu umývali bežným mydlom alebo sprchovacím gélom. Podráždenie môže vyvolať aj kontakt so zvyškom moču alebo stolice. Aj používanie parfumovaného toaletného papiera alebo nosenie spodnej bielizne zo syntetických materiálov (napr. tanga), obtiahnutých džínsov a nohavičiek môže byť príčinou podráždenia intímnej zóny.
Lactacyd Pharma Upokojujúci má vyvážené pH (3,5) a obsahuje endogénnu kyselinu mliečnu spolu s upokojujúcim výťažkom z felície kapskej. Pomáha obnovovať a chrániť prirodzenú rovnováhu intímnej zóny. Ak si myslíte, že máte vaginálnu infekciu, navštívte svojho lekára alebo gynekológa.

Čo môžete urobiť, ak trpíte suchosťou intímnej zóny?

Môže ísť o dôsledok hormonálnych zmien počas menštruácie či menopauzy alebo dôsledok zníženej odolnosti.

Ak už pre vás sex nie je taký príjemný, ako by ste si želali, môže pomôcť lubrikant alebo lubrikovaný kondóm. Na zvlhčenie pošvy nikdy nepoužívajte sliny, pretože sliny majú odlišné pH a baktérie z úst môžu oslabiť prirodzenú ochranu pošvy. Lactacyd Pharma Hydratujúci má vyvážené pH a obsahuje zvlhčujúce zložky, ktoré zabezpečujú intenzívnejšiu hydratáciu intímnej zóny. Ak máte pocit, že vaše problémy sú o niečo zložitejšie, obráťte sa na svojho lekára alebo gynekológa.

Ako zistíte, či svrbenie, ktoré pociťujete, znamená niečo vážnejšie, a je potrebné zájsť k lekárovi?

Akékoľvek príznaky, ktoré pretrvávajú (trvajú viac ako niekoľko dní alebo sa pravidelne vracajú), alebo svrbenie sprevádzané pálením, zápalom alebo výtokom, sú znamením, že by bolo vhodné navštíviť lekára. Medzi ďalšie signály, pri ktorých treba spozornieť, patrí bolesť pri pohlavnom styku, zmeny na vonkajšej pokožke pošvy alebo bolesť pri močení. Môžu to byť príznaky pohlavne prenosnej choroby.

Máte iný výtok než obvykle?

Príčinou výtoku, ktorý sa odlišuje od obvyklého, môže byť zmena prirodzenej rovnováhy a premnoženie baktérií alebo kvasiniek.

Hrudkovitý biely výtok je obvykle známkou kvasinkovej infekcie. Keďže plesniam prospieva teplé, tmavé a vlhké prostredie, čokoľvek, čo spôsobuje spotenie vašej intímnej zóny, môže viesť k infekcii.

Šedý výtok sprevádzaný zápachom po rybách a pocitom pálenia môže byť príznakom bakteriálnej vaginózy (BV). Ak si myslíte, že máte vaginálnu infekciu, navštívte svojho lekára alebo gynekológa!

Ako vyzerá normálny výtok?

Normálny výtok je v období od začiatku cyklu po ovuláciu číry, priehľadný alebo belavý. Od polovice cyklu až do jeho konca je výtok krémovitejší, čo je dôsledok uvoľňovania progesterónu. Ak užívate antikoncepciu, výtok je vždy krémovitý. Výtok je normálny a slúži na prirodzenú očistu pošvy.